Biogrāfija. Kurts Kobeins

Reiz Agris jautāja par manām desmit mīļākajām grāmatām. Man tas šķita krietni sarežģīts jautājums un es nevarēju atbildēt, ņemot vērā, cik daudz grāmatu ir izlasītas, un cik daudz esmu atzinusi par labām. Tomēr sarunai virzoties nonācām līdz iztēlotai situācijai, kurā ugunsgrēka gadījumā būtu iespēja izglābt no liesmām tikai desmit no visām savām grāmatām. Un šis pavērsiens manu atbildi padarīja krietni vieglāku. Skaidri zināju, ka Mansarda izdotā, Čārlza. R. Krosa sarakstītā Kurta Kobeina biogrāfija būtu viena no tām.

45415066_781949048863695_7003733393548509184_nRED

Lieliska grāmata. Es iepazinu Kurtu tik tuvu, cik tuvu nekad nebiju domājusi iepazīt. Lasot jutos kā iegājusi viņa mājā, viņa dzīvoklī, viņa guļamistabā, kā visu laiku esot Kurtam blakus, kā redzot un sajūtot viņu. Pirms šīs grāmatas es zināju, ka ir eksistējusi grupa Nirvana, zināju, kā sauc tās solistu un biju dzirdējusi atsevišķas grupas dziesmas, tomēr necik tālāk mana zināšana nesniedzās. Smagāks par debesīm man pilnībā atvēra to pasauli, kurā Kurts dzīvoja, ieveda tajā iekšā un tur arī atstāja. Lasīšanas procesā paralēli klausījos tekstā minētās un izstāstītās Nirvanas dziesmas, iepazīstot un atklājot tās no jauna. Grāmata ir papildināta ar Kobeinu ģimenes un citiem privātiem fotoattēliem, kuri iedod papildus svaru un klātbūtnes sajūtu visā stāstā.

Zinot, ar ko noslēdzās Kurta dzīve, visu grāmatu neapšaubāmi caurvij man tik tuvā tēma – nāve. Grāmatu autors iesāk ar reizi, kad Kurts smagi pārdozēja narkotikas, nosaucot to par “viņa pirmā nāve un tikai sākums pārējām mazajām nāvēm, kas tai sekoja”. Un patiesi – jau no Kurta piedzimšanas brīža jūtams, kā ikkatrs notikums, ikkatra attieksme aizved viņu tieši līdz punktam, kurā viņa dzīve beidzas. Šķiet, ka tieši šī bija tā grāmata caur kuru iemācījos, ka pašnāvība manā redzējumā nav traģēdija. Kā traģēdiju es redzu cilvēku, kurš nepārtraukti brūk, esot nelaimīgs un kurš nekādi nespēj dzīvot kopā pats ar sevi.  Pašnāvība ir tādas dzīves sastāvdaļa, atrisinājums un glābiņš.

45263636_295350961189081_8398520921958121472_nRED

Smagāks par debesīm ir detalizēts ieskats laikā, vietās un notikumos, izcili uzburot ainas un ievedot lasītāju telpās un cilvēkos. Kurta Kobeina ģimene no viņa dzimšanas brīža, attiecības, visa viņa būtība, spožums, sāpes un mūzika ir šeit. Un Kurts patiesībā itin nemaz negribēja būt slavens, viņš vienkārši vēlējās radīt labu mūziku. Tā man vienmēr šķitusi slavas skumjākā puse – cik daudz paša cilvēka viņam atņem citi un cik grūti ir sevi nosargāt no apkārtējo nevajadzīgās uzmanības un ietekmes.

Spilgtākā atmiņa par sajūtu, kas manī ir palikusi vēl krietnu laiku pēc grāmatas izlasīšanas, ir konkrēts posms tajā, kad vēlējos grāmatu aizvērt un nekad tālāk vairs nelasīt. Smagāks par debesīm iekļauj laika periodu Kurta dzīvē, kurā viņš, manuprāt, pirmo un vienīgo reizi ir patiesi laimīgs. Tas ir brīdis, kad tikko ir piedzimusi viņa un Kortnijas meitiņa Frānsisa, viss ir kārtībā gan viņa ģimenes dzīvē, gan grupas lietās. Un nojaušot, kā stāsts turpināsies, un zinot, kā tas beigsies, es vienkārši gribēju, kaut laiks tajā posmā Kurtam būtu apstājies. Kaut viņš būtu spējis vienmēr atrast un sajust to laimi, kādā dzīvoja tobrīd.

Ārkārtīgi aizraujoša grāmata ikvienam, kam interesē īstu cilvēku dzīves un likteņi. Izdota 2012. gadā.

45249907_261551747882020_7653339006565875712_nRED

Kurts rakstījis arī piezīmes, dienasgrāmatu, daudz zīmējis. Daļa no tā apkopota attēlā redzamajā lielajā, biezajā Kurta piezīmju grāmatiņā – viss viņa oriģinālajā rokrakstā.

Publicējis

Anita Reina

Rakstu to, ko dzīvoju. Meklēju patiesību un mācos uzrakstīt to, ko cilvēki viens otram nepasaka. Pats aizraujošākais notiek katru dienu ar mums pašiem, to visu es labprāt vēroju un jūtu. Reizēm jūtu nelabprāt un tāpēc rakstu. It viss galu galā veido apli.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s